W NIEDZIELĘ I UROCZYSTOŚCI:
godz.: 7.00, 8.00, 9.30, 11.00 (dla dzieci), 12.15 (suma), 19.00 (dla młodych)

W DNI POWSZEDNIE:
godz.: 7.00 i 18.00

SPOWIEDŹ:
poniedziałek - sobota:
15 minut przed każdą Mszą Świętą

niedziela i święta:
podczas każdej Mszy Świętej 

WTOREK: 17.00 - 18.00
(w czasie kolęd 15.00 - 16.00)

SOBOTA: 8.00 - 9.00

 

PORADNIA RODZINNA 

P. Monika Szweda  tel. 519-124-391

 

Adres:
ul. Chopina 3
83-000 Pruszcz Gdański
tel. (0-58) 682-26-20; +48 518 615 577 (tel. komórkowy)

e-mail: mbnppruszcz@diecezjagdansk.pl

Numer konta:
60 1160 2202 0000 0000 5354 9253

I Komunia Święta

INFORMACJE BIEŻĄCE

DRODZY RODZICE!

W sobotę, 13 maja, na Mszach o godz. 9.30 i 11.30 Wasze Dzieci po raz pierwszy przyjmą Komunię Świętą. 

Przypominam ustalone terminy:

9.30 – SP2 – klasy A, B, C, D

11.30 – SP2 – klasy E, F; SP3i INNE; SZKOŁA KATOLICKA 

Pragnę szczegółowo przedstawić to, co będzie działo się w najbliższym czasie:

 

PRZYGOTOWYWANIE PAMIĄTEK

5 maja (piątek) – godz. 19.00-20.00 w salce Domu Parafialnego (tam, gdzie były przymiarki strojów) – osoby, które zgłosiły się do koordynatorów. Proszę zabrać ze sobą nożyczki.

 

PRÓBY PRZED I KOMUNIĄ

odbędą się w następujących terminach:

  1. 8 maja (poniedziałek) – godz. 16.30 i 18.45 – proszę, aby na tej próbie Dzieci potrafiły już powiedzieć lub przeczytać tekst, który otrzymały na próbie 25.04.
  2. 9 maja (wtorek) – godz. 16.30 i 18.45
  3. 10 maja (środa) – godz. 16.30 i 18.45
  4. 11 maja (czwartek) – godz. 16.30 i 18.45 – tej próby nie będzie, jeśli w środę wszystko pójdzie sprawnie.

PROSZĘ O OBECNOŚĆ DZIECI!!! To dlatego, że brak choćby jednej osoby całkowicie dezorganizuje próbę, uniemożliwiając przećwiczenie podchodzenia, wchodzenia i wychodzenia. Dzieci gromadzą się przed każdą próbąna placu przed kościołem i ustawiają się tak, jak to zrobiliśmy na pierwszej próbie. Proszę o punktualność, tak abyśmy o wyznaczonej godzinie weszli do kościoła, a nie dopiero zaczynali ustawiać Dzieci. Nie muszą być Państwo na próbie (można ten czas spędzić np. w wiacie grillowej). Jeśli jednak zdecydują się Państwo na obecność na próbach, proszę o pomoc w zachowaniu porządku. PRÓBY BĘDĄ TRWAŁY MAKSYMALNIE 1,5 godziny.

 

SPRZĄTANIE KOŚCIOŁA

Czwartek od godz. 20.00-21.00 – wyznaczone przez koordynatorów osoby. Jeśli nie byłoby próby w czwartek (okaże się w środę) – można zacząć sprzątać o 18.45.

 

SPOWIEDŹ PRZED I KOMUNIĄ

Spowiedź odbędzie się w piątek, 12 maja w następujących godzinach:

16.00 – Dzieci z grupy komunijnej 9.30, po Dzieciach Rodzice i Rodzeństwo

18.45 - Dzieci z grupy komunijnej 11.30, po Dzieciach Rodzice i Rodzeństwo

Dzieci przychodzą ubrane odświętnie (nie w strojach komunijnych), 15 minut przed wyznaczoną godziną i gromadzą się wraz z Rodzicami przed kościołem. Proszę, aby dzieci zabrały ze sobą książeczki do nabożeństwa i różańce. Również i tym razem przed wejściem do kościoła sprawdzimy obecność. Proszę o punktualne przybycie. Proszę, aby Rodzice zabrali ze sobą świece chrzcielne Dzieci (KONIECZNIE ZAOPATRZONE W OKAPNIKI). Tym razem podczas krótkiego nabożeństwa, na początku spowiedzi w piątek, Dzieci ODNOWIĄ PRZYRZECZENIA CHRZCIELNE. Dzięki temu w sobotę, nie będzie odnowienia przyrzeczeń i NIE TRZEBA ZABIERAĆ ZE SOBĄ ŚWIEC. Myślę, że brak świecy ułatwi Dzieciom przeżywanie Mszy św. Pierwszokomunijnej. Proszę zwrócić Dzieciom uwagę na kolejność wymieniania grzechów na spowiedzi (najpierw te przeciw Bogu, np. „brak modlitwy, wymienianie imienia Pana Boga nadaremno, nieuczestniczenie we Mszy św.; potem te przeciwko drugiemu człowiekowi i samemu sobie). Pamiętajmy, że ta nauka pozostaje na całe życie. Potem czasem trudno to skorygować.

 

DZIEŃ I KOMUNII – 13 MAJA GODZ. 9.30 i 11.30

Zacznijcie dzień od solidnego śniadania. Jeśli byłoby gorąco, proszę o zabranie do kościoła wody.

Przyjeżdżając do kościoła stosujemy się do poleceń Straży Miejskiej, która będzie kierowała ruchem. Może warto, przy ładnej pogodzie, wybrać się na Uroczystości na piechotę, a miejsca parkingowe pozostawić Gościom? (przypominam, że w sobotę odbywa się także „rynek”) Ze względów bezpieczeństwa zamknięty dla samochodów będzie cały teren przy kościele. Kościół przed uroczystością również będzie zamknięty.

Dzieci gromadzą się i ustawiają w wyznaczonym MIEJSCU NA PLACU PRZED WEJŚCIEM DO KOŚCIOŁA NAJPOŹNIEJ O GODZ. 9.15 lub 11.15. (warto być wcześniej, bo fotograf będzie robił zdjęcia plenerowe przed uroczystością). Na szyi mają założone medaliki (nie muszą zabierać ze sobą książeczek, różańców i jak pisałem wyżej, świec). Rodziców Dziewczynek proszę o nieprzesadzanie z akcesoriami typu, torebka, rękawiczki czy pelerynka oraz nieprześciganie się w wielkości wianków... (wszystko jest dopuszczalne, ale z umiarem). Rodzice stają blisko swojego Dziecka. Na początku Mszy, po poświęceniu medalików, będzie miało miejsce błogosławieństwo Dzieci przez Rodziców (w przypadku braku, któregoś z Rodziców, proszę o zaangażowanie w to Rodzica Chrzestnego, Babci lub Dziadka).

Rodzice wchodzą do kościoła bezpośrednio za Dziećmi. Nie gwarantujemy nikomu z Rodziców miejsc siedzących. Jest to po prostu fizycznie niewykonalne. Chciałbym jednak, aby Rodzice i Rodzeństwo zmieścili się w kościele. Dalszą Rodzinę poproście o uczestniczenie na zewnątrz. Będzie włączone nagłośnienie wokół kościoła. Może warto dla seniorów zabrać z domu turystyczne krzesełka? Liczę na Państwa kulturę i umiejętność dostosowania się do sytuacji. Proszę o NIEWCHODZENIE DO „STREFY” WYZNACZONEJ DLA DZIECI, JAK RÓWNIEŻ WYKONYWANIA PODCZAS UROCZYSTOŚCI WEWNĄTRZ KOŚCIOŁA ZDJĘĆ I FILMOWANIA. To tylko dla dobra Państwa Dzieci, aby dobrze przeżyły tę uroczystość. Będzie kamerzysta, będzie fotograf – zostawmy im profesjonalne, ale przede wszystkim dyskretne uwiecznienie tej uroczystości. Na zrobienie prywatnego zdjęcia będą mieli Państwo czas po Mszy w niedzielę i w czasie całego Białego Tygodnia. Zaręczam, że nie będą Państwo tego żałować… Film i zdjęcia z uroczystości będzie można zamówić i odebrać podczas Białego Tygodnia w wiacie grillowej.

PRZEWIDUJĘ, IŻ UROCZYSTOŚĆ będzie trwała ok. 1,5 godziny

W sobotę i niedzielę Dzieci nie przychodzą na nabożeństwo Majowe.

 

NIEDZIELA 14 maja

OSOBNA Msza św. dla Dzieci I Komunijnych i ich Rodziców o godz. 14.00. Proszę pamiętać, że od niedzieli, grupa z 9.30 zajmuje pierwsze 5 ławek, a grupa z 11.30 ławki od 6 do 10. Przed kościołem ustawiamy Dzieci tylko w niedzielę. Od poniedziałku wchodzimy i zajmujemy miejsca.

 

BIAŁY TYDZIEŃ 15-19 maja

Przez pięć dni (od poniedziałku do piątku). Dzieci przychodzą na MSZĘ ŚWIĘTĄ O 18.00. Oczywiście przez cały tydzień obowiązują stroje komunijne. Każdego dnia Dzieci będą modlić się w innych intencjach. 

I tak:

-      w poniedziałek – za Rodziców i Rodziców Chrzestnych (odbieranie pamiątek komunijnych),

-      we wtorek – z Babcie i Dziadków oraz Rodzeństwo,

-      w środę – za nauczycieli i wychowawców (proszę pamiętać, aby ich na ten dzień zaprosić)

-      w czwartek – za kapłanów i za misjonarzy

-    w piątek – Dzieci ofiarują siebie Najświętszemu Sercu Pana Jezusa i otrzymają książeczki pierwszopiątkowych Spowiedzi i Komunii Świętych. Zakończenie białego tygodnia.

Mam nadzieję, że wśród rozlicznych prezentów, które otrzymają chłopcy znajdzie się również miejsce na komżę. Jest to dobra chwila, aby chłopcy rozpoczęli swoją przygodę z ministranturą. Dziewczynki zapraszamy do scholii. 

 

BOŻE CIAŁO – 8 CZERWCA

Dzieci uczestniczą w strojach komunijnych we Mszy św., a potem w procesji. Dziewczynki sypią kwiatki (proszę o zbieranie płatków kwiatów na procesję). Zapraszam też do uczestnictwa w Mszach św. i procesjach w Oktawie Bożego Ciała.

 

Chciałbym serdecznie podziękować Państwu za całoroczną współpracę. Dziękuję za wszystkie cenne uwagi i spostrzeżenia, które na pewno przydadzą się w następnych latach przygotowań. Przepraszam za wszystkie uchybienia z mojej strony. Przeżyjmy dobrze tę wielką Uroczystość. Bardzo proszę, aby w tym dniu nie było na stole żadnego alkoholu i o „rozsądne” prezenty komunijne. 

Życzę samych miłych spotkań w Gronie Rodziny.

 

 

---------------------------------------------------------------------------

I próba (usadzanie w ławkach, podział ról) 25.04 (wtorek) – 16.30 – grupa z 9.30, 18.30 – grupa z 11.30

 26.04 (środa) – 19.00 - ostatnie spotkanie z Rodzicami

O terminach następnych prób poinformuje na spotkaniu z Rodzicami

------------------------------------------------

ZALICZENIE FORMUŁY SPOWIEDZI I "ZAPOZNANIE Z KONFESJONAŁEM"

Proszę aby Dzieci wraz z Rodzicem czekały przed kościołem o 18.30 (proszę o punktualność). Po Mszy wyjdę po Was. Na początku sprawdzę obecność i będzie krótka katecheza zapoznająca z zasadami korzystania z konfesjoinału i zachowania przy spowiedzi. Następnie Dzieci podejdą do konfesjonału i zaliczą formułę spowiedzi (proszę żeby wzięły do podpisania przeze mnie kartki z modlitwami do zaliczenia). Jeśli nie mogą być Państwo z Dzieckiem wyznaczonego dnia (z ważnego powodu), proszę wybrać inny, ale wolałbym, żeby Dzieci zaliczały ze swoją grupą, bo starałem sie wyznaczyć mniej więcej równe grupy jeśli chodzi o ilość Dzieci, żeby spotkanie nie trwało zbyt długo.

HARMONOGRAM:

Poniedziałek 17.04 - 18.30 - SP2 - klasy A i B

Wtorek 18.04 - 18.30 - SP2 - klasy C i F

Środa 19.04 - 18.30 - SP2 - klasa D

Czwartek 20.04 - 18.30 - SP2 klasa E i KATOLIK

Piątek 21.04 - 18.30 - SP3 i pozostali nie wymienieni powyżej

 ------------------------------------------- 

I KOMUNIA - 13.05.2023 - podział na grupy:

9.30 - SP2 klasy - A, B, C, D

11.30 - SP2 klasy E i F, SP3 (wszystkie klasy), KATOLIK, SP1 i pozostałe 


 

-------------------------------------------------------------------

Pierwsza Komunia Święta odbywa się zawsze w 2. sobotę maja.

W roku szkolnym 2022/23 (2023) Pierwsza Komunia Święta odbędzie się 13 maja.


Zdjęcia

Akcja "Liść" cz. 1

Ostatnia Msza św. fatimska w roku 2022 - 13 października

Używamy plików cookies Ta witryna korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności i plików Cookies .
Korzystanie z niniejszej witryny internetowej bez zmiany ustawień jest równoznaczne ze zgodą użytkownika na stosowanie plików Cookies. Zrozumiałem i akceptuję.
81 0.062258005142212